Dodatki mieszkaniowe

Lokatorzy legitymujący się tytułem prawnym do lokalu mogą ubiegać się w urzędzie gminy o dofinansowanie wydatków na utrzymanie lokalu. Również osoby zajmujące mieszkanie bez tytułu prawnego, oczekujące na przysługujący im lokal zamienny lub socjalny mogą starać się o taką pomoc z gminy.
Aby otrzymać dodatek mieszkaniowy trzeba złożyć wniosek we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie gminy. Przysługuje on osobom, które spełniają określone przepisami kryterium dochodowe tj. średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku nie powinien przekraczać:
-    175 % najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym (obecnie 1 540,78 zł),
-    125 % najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym (obecnie 1 100,56 zł).
Jeżeli dochód gospodarstwa domowego jest wyższy niż określone przepisami kryterium dochodowe, ale nie przekracza wysokości wyliczonego dla wnioskodawcy dodatku mieszkaniowego, to może on zostać przyznany, ale w kwocie pomniejszonej o kwotę nadwyżki.
Znaczenie ma również powierzchnia zajmowanego lokalu. Aby otrzymać dofinansowanie do czynszu, nie może ona przekraczać odpowiednio:
-    35 m2 - dla jednej osoby,
-    40 m2 - dla dwóch osób,
-    45 m2 - dla trzech osób,
-    55 m2 - dla czterech osób,
-    65 m2 - dla pięciu osób,
-    70 m2 - dla sześciu osób, a dla każdej kolejnej osoby powierzchnię lokalu zwiększa się o 5 m2.
Normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m2, jeżeli w mieszkaniu zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub taka, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w osobnym pokoju. O wymogu zamieszkiwania w osobnej izbie orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Dodatek mieszkaniowy przysługuje również, gdy powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie przekracza normatywnej powierzchni o więcej niż:
-    30 %  albo
-    50 % pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60 %.
Druki wniosków można otrzymać w administracji TBS oraz w urzędzie gminy czy miasta lub na stronach internetowych urzędu. Dodatek jest przyznawany na okres 6 miesięcy. Po tym okresie można starać się o niego ponownie, ale trzeba całą procedurę powtórzyć.
Można się starać o dodatek mieszkaniowy nawet wtedy, gdy wnioskodawca ma zaległości w płaceniu czynszu. Po przyznaniu dodatku trzeba wtedy na bieżąco płacić różnicę między czynszem a dodatkiem. Jeżeli natomiast przez 2 miesiące nie będzie wpłacana ta różnica, wypłata dodatku zostanie wstrzymana. Uregulowany w ciągu trzech miesięcy od wydania decyzji o wstrzymaniu wypłaty zaległy dodatek zostanie wyrównany.

Poprawiony (czwartek, 21 maja 2015 07:13)

 
Posiadamy ISO 9001
isoqar.png
jakosc_roku.jpg
Zamieszkasz z nami?
Czy chcesz wynająć u nas mieszkanie wpłacając 30% partycypacji?
 
Statystyki odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj9
mod_vvisit_counterWczoraj90
mod_vvisit_counterTen tydzień363
mod_vvisit_counterAktualny miesiąc705
mod_vvisit_counterWszystkie706073

Aktualnie online: 3
Twoje IP: 54.226.58.177
,